Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Ústav financí a účetnictví

O ústavu

„Money, money, money, must be funny – in the rich man’s world.“ Ano, to je naše oblíbená píseň a zdá se, že legendární skupina Abba ji složila přímo pro nás. Náš ústav se totiž zaměřuje na finance ze všech možných stran. Samozřejmě víme, že „štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš“, ale zato je nám jasné, jak efektivně financovat podniky, neziskovky i organizace veřejného sektoru. Naučíme vás mimo jiné i kompletní finanční analýzu, takže proniknete do tajů hospodaření každé organizace. Finanční plánování vám pak usnadní i váš rodinný život – jen tak vás žádný rádoby finanční poradce nenachytá.
Náš ústav zabezpečuje bakalářský program Účetnictví a daně a magisterský program Finance, tento program také ve specializaci Finanční kontrola. Nově také zabezpečujeme studijní program Finance a finanční technologie. Po našich absolventech je velká sháňka, často končí na významných manažerských postech v ČR i v zahraničí. Celé studium je zaměřeno velmi prakticky a součástí všech předmětů jsou setkání a workshopy s podnikateli a oceňovanými osobnostmi z praxe, za nimiž je vidět kus práce. Vždy jednou za dva roky pořádáme mezinárodní konferenci „Finance a výkonnost firem ve vědě, výuce a praxi“, kde se můžete setkat s odborníky od nás i ze zahraničí. Také spolupracujeme s Institutem certifikace účetních, který naše předměty uznává jako část celostátního účetního certifikátu. Takže: „Money, money, money, always sunny – in the rich man’s world.“

Co je nového

Dne 10. března 2020 se čeští i zahraniční studenti naší fakulty zúčastnili interaktivní přednášky p. Ing. Roman Boora a p. Ing. Stanislava Švarce z Deutsche Börse Group. Tématem přednášky byl CCP Risk Management. Přednáška vzbudila u studentů velký zájem.

V roce 2019 byly v rámci Institucionální akreditace UTB akreditovány profesní bakalářské studijní programy Účetnictví a daně a Finance a finanční technologie. Oba SP lze studovat v prezenční i kombinované formě studia. Finance a finanční technologie je akreditován i v angličtině.

Dne 4. 2. 2020 se trojice studentů naší fakulty Lucie Kopřivová, Kamila Bajerová a Žaneta Samohýlová, s dr. Janou Vychytilovou zůčastnily národního finále mezinárodní soutěže CFA Research Challenge ve finanční analýze a valuaci veřejně obchodovatelných firem. Stylem vypracování investičního reportu a profesní prezentace investičního doporučení firmy Microsoft postoupily mezi prvních pět nejlepších studentských týmů univerzit v ČR zařazených do soutěže. Gratulujeme!
V průběhu zpracovávání investičního equity reportu byly součástí týmu dále studeti Elena Matevosyan a Tomáš Marušík, kteří se nemohli zúčastnit prezentace v Praze.

CFA Institute

V roce 2019 byly v rámci Institucionální akreditace UTB akreditovány profesní bakalářské studijní programy Účetnictví a daně a Finance a finanční technologie. Oba SP lze studovat v prezenční i kombinované formě studia. Finance a finanční technologie je akreditován i v angličtině. Více informací naleznete zde.

Absolvent Fakulty managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Vojtěch Sadil se stal absolutním vítězem letošního ročníku soutěže společnosti Atlas Copco Services, která oceňuje kvalitní ekonomicky zaměřené diplomové práce. Gratulujeme. https://faei.cz/diky-diplomove-praci-o-teorii-chaosu-zbohatl-na-financnich-trzich/

Dne 12. listopadu 2019 se studenti naší fakulty zúčastnili semináře vedeného profesorem Brucem Dehningem. Tématem semináře byly US GAAP a jeho specifika. Všichni studenti byli nadšeni a tuto příležitost si plně užili.

Náš kolega Mojmír Hampl vystoupil dne 20.5.2019 na konferenci LAW FIT na ČVUT v Praze s příspěvkem na téma Digitální realita. Jeho prezentaci si můžete prohlédnout Zde

Dne 28. 11. 2018 se studenti našeho ústavu zúčastnili již pravidelné exkurze do společnosti Continental Barum v Otrokovicích pod vedením prof. Dr. Ing. Drahomíry Pavelkové. Studenti navštívili výrobu a zúčastnili se přednášky představitelů společnosti Barum Continental na téma Corporate Strategy.

Dne 22. 11. 2018 se dr. Jana Vychytilová zúčastnila pracovní snídaně s názvem Finannčí oddělení 4.0, kterou v Praze pořádali ve spolupráci společnost Microsoft, Asociace certifikovaných účetních (ACCA) a Česká asociace pro finanční řízení (CAFIN). Kromě zajímavých informací ze světa moderních financí a možností digitální transformace finančních oddělení ve firmách, byla přislíbena se společností Microsoft možnost budoucí spolupráce s FaME UTB například formou workshopu k programu „Power BI“, využívající AI a strojové učení, a poskytnutí tohoto programu pro studenty zdarma.

Členové ústavu UFU se dne 31.10.2018 zúčastnili v prostorách České národní banky v Praze 5. ročníku konference HN o bezhotovostní společnosti a byznysu CASHLESS FUTURE 2018 Age of Blockchain. Hlavním tématem odborné konference pořádané pod záštitou viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla byl raketový nástup technologií BlockChain a kryptoměn, včetně jejich přínosu a hrozeb pro celý finanční systém. S příspěvkem How blockchain could change the financial history vystoupil Sainu Nannat, CEO, BlockChain Expert UK, s příspěvkem Hack your money – The security threatments Denis „Jaromil“ Roio, etický hacker, zakladatel a technologický ředitel, Dyne.org nebo Maria Staszkiewicz, CEO, Czech Fintech Association s tématem příspěvku Blockchain Republic.

24. října 2018 se naši kolegové dr. Jana Vychytilová a dr. Martin Mikeska zúčastnili 15. ročníku konference Očekávaný vývoj odvětví automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě. Společně s nimi si očekávané trendy tažené Industry 4.0 vychutnali taktéž dva magisterští studenti.

23. října 2018 se členové UFU zúčastnili 5. ročníku konference IT pro FINANCE, z dílny České asociace pro finanční řízení. Jednotlivé příspěvky byli zaměřené na Společnosti 4.0, Reporting a BI v ERP Helios Orange,Papír je out, aneb benefity v digitální podobě, Digitální transformace v oblasti firemních výdajů, Projekt DWH a Reportingu u Bati, Digitální transformace controllingu výroby v ITW Pronovia, Datamining se zábleskem reality, Účetní závěrka v Power BI nebo Robotizace financí v MSD.

V říjnu 2018 přijel osobně do výuky kurzu “Finance podniku” p. Tomáš Hrbáček, hlavní koordinátor CFA IRC soutěže. P. Hrbáček informoval přítomné studenty o možnosti zapojení se do mezinárodní soutěže oceňování firem – CFA IRC a mimo jiné zmínil taktéž benefity, které pro studenty plynou z úspěšného připojení studijního programu “Finance” k prestižnímu UAP seznamu studijních oborů univerzit ve světě podporující vzdělání a rozvoj investičních profesionálů, ve formě možnosti získání stipendií na zkoušky CFA Level 1.

Fakulty a součásti

Zavřít