Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Mezinárodní vztahy

FAQ

Víme, že vás zajímá velká spousta otázek týkajících se vašeho potenciálního výjezdu za studiem nebo prací v zahraničí, proto jsme vypracovali odpovědi na ty nejčastější z nich.

Můžu vyjet do zahraničí i když jsem student kombinovaného studia?

Ano, můžeš! Zahraniční výjezdy jsou pro všechny studenty, v prezenční i v kombinované formě studia.

Budu muset kvůli výjezdu prodlužovat studium?

Snažíme se, aby studenti nemuseli prodlužovat studium. Pokud si ke svému výjezdu vybereš školu s podobnou nabídkou předmětů, bude ti většina předmětů uznána a po návratu tak budeš pokračovat dále ve studiu jako tví spolužáci.

Jakým způsobem mi budou předměty uznány?

O tom jak budou předměty uznány rozhoduje garant oboru ještě před výjezdem. Budeš tak vědět na čem jsi a na případné neuznané předměty se budeš moct připravit a jejich zkoušky dodělat po návratu.

Jaký je rozdíl mezi studijní a pracovní stáží?

Na studijní stáž se jezdí na celý semestr nebo dva a studují se tam předměty, ze kterých samozřejmě musíš složit i zkoušky.

Na pracovní stáž můžeš jet na jakkoliv dlouhou dobu, v programu Erasmus je podmínkou minimální délka dva měsíce, v programu Freemover je to jeden měsíc. UTB podporuje výjezdy na pracovní stáže stipendiem na dva měsíce, poté bys byl tzv. zero grant.

Kde můžu vyjet na pracovní stáž?

Na pracovní stáž můžeš vyjet do jakékoliv firmy nebo na univerzitu, kde se připojíš do výzkumného týmu a budeš pracovat na nějakém jejich projektu. V obou případech je nutné, aby stáž byla ve tvém oboru!

Jak je stáž zajištěna finančně?

Na stáž od nás dostaneš Erasmus či Freemover stipendium, zároveň ti může i zahraniční firma dávat výplatu (záleží na domluvě). Pokud bys měl v zahraničí finanční problémy, můžeš si zažádat o mimořádné fakultní stipendium. K této žádosti je potřeba doložit kalkulaci nákladů v zahraničí.

Studenti pobírající sociální stipendium mají nárok i na další Erasmus stipendium pro znevýhodněné studenty.

Studenti se zdravotními problémy, kvůli kterým by byl výjezd do zahraničí nákladnější, mají nárok na Erasmus stipendium pokrývající tyto zvýšené náklady.

Můžu jet do zahraničí v období psaní závěrečné práce?

Ano, můžeš. V tomto případě je ale třeba vzájemná domluva mezi tebou, tvým školitelem a školitelem v zahraničí.

Jak je to v zahraničí s cizími jazyky? Stačí mi angličtina?

Na pracovní stáži stačí, že umíš anglicky, v jakékoliv zemi. Na studijní stáži pro studium předmětů jsou stále některé země či univerzity, které nemají nabídku předmětů v angličtině, zejména Španělsko a Francie. Nicméně, tato situace se stále lepší a více škol začíná nabízet předměty v angličtině. Při volbě té správné univerzity k výjezdu je třeba vždy prozkoumat nabídku těchto předmětů. Se vším ti pomůže náš Erasmus koordinátor.

Pokud umím více jazyků, můžu si nakombinovat např. předměty v němčině a v angličtině?

Ano, někteří studenti této možnosti využívají. Navíc máš šanci zapojit se do jazykového kurzu jazyka dané země. Většina univerzit takovéto kurzy pořádá. Jsou zdarma a obdržíš za ně ECTS kredity.

V rámci programu Erasmus+ máš navíc možnost absolvovat online jazykový kurz po celou dobu tvého pobytu v zahraničí.

Fakulty a součásti

Zavřít