Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Ústav financí a účetnictví

Aktuality

Finance Day 2024

…svátek studentů finančních programů

UFbanka se ve světě virtuálních financí úspěšně pohybuje již třetím rokem a to je skvělá příležitost k oslavě! Přijměte proto pozvání na druhý ročník Finance Day, dne speciálně připraveného pro studenty programů zaměřených na finance.

O studiu našich programů Účetnictví a daně, Finance a finanční technologie a magisterské Finance se říká, že „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Ale není to tak úplně pravda – na finanční záležitosti se lze podívat i s humorem a zábavou, třeba právě v rámci Finance Day.

úterý 23. dubna 2024 čeká na studenty přednáška renomovaných odborníků z praxe, zábava s financemi v podobě soutěže Finanční Kufr, diskuse se skvělými experty a bývalými absolventy a FinKino, jediné kino zaměřené na promítání filmů s finanční tématikou. Budeme i trochu pracovat – jako akcionáře UFbanky nás bude zajímat hospodaření UFbanky v předcházejícím roce a snad nám přistanou v kapse i nějaké ty dividendy… Podívejte se na přiložený program, nechte se nalákat a nezapomeňte se přihlásit. Těšíme se na vás!

Finance Day – program

Finance Day – přihláška

Guvernér ČNB se stal vlastníkem pozlaceného UFcoinu

V rámci Diskusního fóra ČNB, které se uskutečnilo 17. října 2023 v aule UTB, prezentoval pan guvernér ČNB Aleš Michl dílčí výsledky činnosti bankovní rady ČNB a naznačil možné cesty vývoje měnové politiky národní banky. Zaujal ho i projekt naší UFbanky, jejímž cílem je hravou a zároveň aktivní formou přiblížit studentům finančních oborů fakulty základní pojmy z bankovnictví a zároveň je zapojit do života Ústavu financí a účetnictví. Pan guvernér se stal čestným akcionářem naší UFbanky a hrdým vlastníkem pozlaceného UFcoinu. Rýsuje se však i spolupráce ČNB s UFbankou! Již brzy se studenti finančních oborů FaME dozví, jak budou moci osobně s panem guvernérem prodiskutovat měnovou politiku ČNB a k tomu možná dostanou i dobrou snídani 🙂 Sledujte web UFbanky, brzy se dozvíte podrobnosti!

Historicky první absolventi profesního bakalářského studijního programu Finance a finanční technologie

Dne 15. 6. 2023 úspěšně zakončilo svá studia 8 studentek a studentů profesního studijní programu Finance a finanční technologie. Všichni obhájili své bakalářské práce a zvládli se ctí odbornou rozpravu, kde všichni prokázali, že se ve světě financí a nových finančních technologií jen tak neztratí! Všem moc gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v navazujícím studiu/profesní kariéře!

Návštěva v Senátu a v České národní bance

Je již milou tradicí, že našim studentům zpestřuje a zkvalitňuje výuku řada odborníků z praxe, kteří nás navštíví na FaME. Ve středu 12. dubna 2023 jsme však za nimi vyrazili my. Rádi jsme využili pozvání Ing. Tomáše Goláně, senátora za Zlín, který nás pozval do Senátu na diskusi o veřejných financích. Při té příležitosti jsme si i prohlédli prostory Senátu, a abychom den využili naplno, navštívili jsme i Českou národní banku a její veřejné expozice.

Finance Day 2022

O studiu našich programů zaměřených na finance se říká, že „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Že to s tím cvičištěm nebude tak horké, dokázal ve čtvrtek 10. listopadu 2022 Finance Day, den připravený speciálně pro studenty programů Účetnictví a daně, Finance a finanční technologie a magisterských Financí. Na studenty čekala setkání s renomovanými odborníky z praxe, zábava s financemi v podobě soutěží, diskuse s absolventy a FinKino, jediné kino zaměřené na promítání filmů s finanční tématikou. Velký úspěch sklidila hned v úvodu akce přednáška Radomíra Lapčíka a Lukáše Kovandy z Trinity Bank na téma Jak vydělat svou první miliardu. Studenti pak hned zúročili získané informace v soutěži o nejlepší nápad, jak pomoci s finančním problémem vybrané konkrétní organizaci, a pobavili se u soutěže Finanční Kufr. Trochu jsme i pracovali – jako akcionáře UFbanky nás bude zajímalo hospodaření UFbanky v předcházejícím roce a, protože bylo úspěšné, připsali jsme si do našich účtů v UFbance i dividendu.

UFbanka – originální projekt pro studenty

Ústav financí a účetnictví spouští novou aktivitu pro studenty „finančních“ studijních programů pod názvem UFbanka. Studenti oborů Účetnictví a daně, Finance a finanční technologie a Finance se zahájením studia automaticky stávají akcionáři nově založené UFbanky a mohou tak čerpat benefity plynoucí z úspěšného hospodaření banky, a to včetně pravidelné dividendy. Svůj kapitál v lokální měně UFcoin však mohou také aktivně ovlivňovat. Jak se stát úspěšným akcionářem UFbanky? Mrkněte na http://ufbanka.utb.cz/

UFUbanka

Gratulujeme týmu Univerzity Tomáše Bati za další účast v národním finálovém kole mezinárodní soutěže ve finanční analýze a oceňování, CFA Institute Research Challenge (CFA RC)!
Silný pětičlenný tým studentů, kteří v současné době studují magisterský studijní program Finance na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, byl v tomto akademickém roce nominován do známé globální finanční soutěže, CFA RC. Tak silný tým, že dokázal postoupit až na závěrečné prezentace, kde bylo pozváno pouze pět týmů ze všech univerzit účastnících se této soutěže na národní úrovni.
Jmenovitě Islam Abdalhafez, Olga Galochkina, Olha Kondratiuk, Andrea Špániková a Veronika Várošová představili během lokálního finále organizovaného online prostřednictvím ZOOM ve čtvrtek 4. února v Bratislavě před panelem finančních odborníků svůj vypracovaný investiční report o nově veřejně obchodovaném podniku na BCPP- Česká zbrojovka Group SE. Investiční report zahrnoval všechny základní části profesionální investiční zprávy, jako je finanční analýza, ocenění podniku a ESG. Děkujeme za reprezentaci naší univerzity!
Vystupte také z řady a staňte se dalším členem studentského týmu CFA RC v příštím kole. Velká výzva. Větší příležitost. Zapojte se! ? Kontaktujte svého fakultního poradce CFA Research Challenge prilucikova@utb.cz.

Ústav financí a účetnictví získal novou akreditaci magisterského studijního programu Finance na dalších 10 let se třemi specializacemi v českém programu: Finance podniku, Finanční kontrola a Finanční trhy a technologie a se dvěma specializacemi v anglickém programu: Corporate Finance a Financial Markets and Technologies. Absolventi studijního programu se mohou uplatnit na manažerských pozicích v ekonomických a finančních odděleních firem, neziskovek, státní a veřejné správy, v auditorských firmách, v bankách, pojišťovnách, fintech start-upech apod.
O dosavadní studijní obor Finance byl ze strany studentů dlouhodobě velký zájem. Těšíme se, že nyní si uchazeči o studium budou mít možnost vybrat ještě z větší nabídky různých specializací v rámci tohoto studijního programu, který startuje od září akademického roku 2021/2022.

Dne 10. března 2020 se čeští i zahraniční studenti naší fakulty zúčastnili interaktivní přednášky p. Ing. Roman Boora a p. Ing. Stanislava Švarce z Deutsche Börse Group. Tématem přednášky byl CCP Risk Management. Přednáška vzbudila u studentů velký zájem.

V roce 2019 byly v rámci Institucionální akreditace UTB akreditovány profesní bakalářské studijní programy Účetnictví a daně a Finance a finanční technologie. Oba SP lze studovat v prezenční i kombinované formě studia. Finance a finanční technologie je akreditován i v angličtině.

Dne 4. 2. 2020 se trojice studentů naší fakulty Lucie Kopřivová, Kamila Bajerová a Žaneta Samohýlová, s dr. Janou Vychytilovou zůčastnily národního finále mezinárodní soutěže CFA Research Challenge ve finanční analýze a valuaci veřejně obchodovatelných firem. Stylem vypracování investičního reportu a profesní prezentace investičního doporučení firmy Microsoft postoupily mezi prvních pět nejlepších studentských týmů univerzit v ČR zařazených do soutěže. Gratulujeme!
V průběhu zpracovávání investičního equity reportu byly součástí týmu dále studeti Elena Matevosyan a Tomáš Marušík, kteří se nemohli zúčastnit prezentace v Praze.

CFA Institute

V roce 2019 byly v rámci Institucionální akreditace UTB akreditovány profesní bakalářské studijní programy Účetnictví a daně a Finance a finanční technologie. Oba SP lze studovat v prezenční i kombinované formě studia. Finance a finanční technologie je akreditován i v angličtině. Více informací naleznete zde.

Absolvent Fakulty managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Vojtěch Sadil se stal absolutním vítězem letošního ročníku soutěže společnosti Atlas Copco Services, která oceňuje kvalitní ekonomicky zaměřené diplomové práce. Gratulujeme. https://faei.cz/diky-diplomove-praci-o-teorii-chaosu-zbohatl-na-financnich-trzich/

Dne 12. listopadu 2019 se studenti naší fakulty zúčastnili semináře vedeného profesorem Brucem Dehningem. Tématem semináře byly US GAAP a jeho specifika. Všichni studenti byli nadšeni a tuto příležitost si plně užili.

Náš kolega Mojmír Hampl vystoupil dne 20.5.2019 na konferenci LAW FIT na ČVUT v Praze s příspěvkem na téma Digitální realita. Jeho prezentaci si můžete prohlédnout Zde

Dne 28. 11. 2018 se studenti našeho ústavu zúčastnili již pravidelné exkurze do společnosti Continental Barum v Otrokovicích pod vedením prof. Dr. Ing. Drahomíry Pavelkové. Studenti navštívili výrobu a zúčastnili se přednášky představitelů společnosti Barum Continental na téma Corporate Strategy.

Dne 22. 11. 2018 se dr. Jana Vychytilová zúčastnila pracovní snídaně s názvem Finannčí oddělení 4.0, kterou v Praze pořádali ve spolupráci společnost Microsoft, Asociace certifikovaných účetních (ACCA) a Česká asociace pro finanční řízení (CAFIN). Kromě zajímavých informací ze světa moderních financí a možností digitální transformace finančních oddělení ve firmách, byla přislíbena se společností Microsoft možnost budoucí spolupráce s FaME UTB například formou workshopu k programu „Power BI“, využívající AI a strojové učení, a poskytnutí tohoto programu pro studenty zdarma.

Členové ústavu UFU se dne 31.10.2018 zúčastnili v prostorách České národní banky v Praze 5. ročníku konference HN o bezhotovostní společnosti a byznysu CASHLESS FUTURE 2018 Age of Blockchain. Hlavním tématem odborné konference pořádané pod záštitou viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla byl raketový nástup technologií BlockChain a kryptoměn, včetně jejich přínosu a hrozeb pro celý finanční systém. S příspěvkem How blockchain could change the financial history vystoupil Sainu Nannat, CEO, BlockChain Expert UK, s příspěvkem Hack your money – The security threatments Denis “Jaromil” Roio, etický hacker, zakladatel a technologický ředitel, Dyne.org nebo Maria Staszkiewicz, CEO, Czech Fintech Association s tématem příspěvku Blockchain Republic.

24. října 2018 se naši kolegové dr. Jana Vychytilová a dr. Martin Mikeska zúčastnili 15. ročníku konference Očekávaný vývoj odvětví automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě. Společně s nimi si očekávané trendy tažené Industry 4.0 vychutnali taktéž dva magisterští studenti.

23. října 2018 se členové UFU zúčastnili 5. ročníku konference IT pro FINANCE, z dílny České asociace pro finanční řízení. Jednotlivé příspěvky byli zaměřené na Společnosti 4.0, Reporting a BI v ERP Helios Orange,Papír je out, aneb benefity v digitální podobě, Digitální transformace v oblasti firemních výdajů, Projekt DWH a Reportingu u Bati, Digitální transformace controllingu výroby v ITW Pronovia, Datamining se zábleskem reality, Účetní závěrka v Power BI nebo Robotizace financí v MSD.

V říjnu 2018 přijel osobně do výuky kurzu “Finance podniku” p. Tomáš Hrbáček, hlavní koordinátor CFA IRC soutěže. P. Hrbáček informoval přítomné studenty o možnosti zapojení se do mezinárodní soutěže oceňování firem – CFA IRC a mimo jiné zmínil taktéž benefity, které pro studenty plynou z úspěšného připojení studijního programu “Finance” k prestižnímu UAP seznamu studijních oborů univerzit ve světě podporující vzdělání a rozvoj investičních profesionálů, ve formě možnosti získání stipendií na zkoušky CFA Level 1.

Fakulty a součásti

Zavřít