Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Základní informace

FAKULTA MANAGEMENTU A EKONOMIKY ZLÍNSKÉ UNIVERZITY SLAVÍ ČTVRT STOLETÍ OD SVÉHO ZALOŽENÍ

Zlín 30.6.2020 – V těchto dnech uplynulo přesně 25 let od založení Fakulty managementu a ekonomiky (FaME) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Oslavy včetně setkání absolventů se plánují na pátek 18. září 2020.

Fakulta managementu a ekonomiky vznikla přesně 27. června 1995 při tehdejším Vysokém učením technickém (VUT) v Brně. Z malé začínající fakulty se v průběhu pětadvaceti let stala uznávaná škola s celou řadou ocenění i úspěšných a známých absolventů nejen u nás, ale i v zahraničí.

„Tehdy jsme začínali zhruba se čtyřmi sty studenty, dnes jich máme v každém akademickém roce na dvě tisícovky a navíc řádově přes stovku doktorandů. Zajímavé srovnání je také u studijních programů – v prvním akademickém roce jsme měli jeden vlastní obor studia, teď je to sedm studijních programů v bakalářských a magisterských studijních programech a již tři doktorské studijní programy,“ popisuje dnešní děkan FaME David Tuček.

Fakulta dnes velmi úspěšně spolupracuje také s univerzitami ze zahraničí. Studenti mohou studovat v podstatě ve všech zemích Evropské unie, ale mohou také dostat stipendium v zemích jako Jižní Korea, Japonsko, Ázerbájdžán, Srí Lanka či Thajsko. Studenti mají navíc možnost získat ve standardní době studia dva diplomy. Kromě FaME i z univerzit, se kterými má fakulta tzv. double-degree programy. Jedná se o Vietnam, Ázerbájdžán i Anglii, tady mohou paralelně studovat na britské University of Huddersfield, the Business School.

Naopak z těchto zemí mohou mladí ekonomové studovat ve Zlíně. Ze zemí EU je o fakultu největší zájem u studentů z Portugalska, Francie, Španělska, ale i mimoevropských zemí jako Turecko, Vietnam, Srí Lanka, Indie, Ázerbájdžán či nově i  Kurdistán.

„Velký zájem je také z bývalých zemí Sovětského svazu a jedná se o studenty jak bakalářských, tak magisterských a následně i doktorských studijních programů,“  doplňuje David Tuček.

Mezi největší úspěchy fakulty patří výborné umístění v mezinárodním žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2020, který fakultu zařadil jako nejlepší vysokou školu v České republice v oborech Obchod a management a Účetnictví a finance. Toto hodnocení získala fakulta i v roce 2019.

„Toto ohodnocení je pro nás velkou výzvou a zároveň závazkem. Kvalitu naší fakulty musíme neustále zvyšovat, a to zejména na mezinárodní úrovni. Je velmi důležité, že z více než stovky doktorandů je polovina zahraničních studentů. I to vylepšuje naši pozici mezi ekonomickými vysokými školami u nás,“  říká s respektem David Tuček. „Zároveň intenzivně pracujeme také na mezinárodních projektech, což je pro hodnocení vysokých škol dalším důležitým bodem,“  vysvětluje David Tuček.  Vědeckovýzkumná spolupráce má také mezinárodní punc. Příkladem je v tomto roce úspěšně dokončený projekt Horizon 2020, na kterém fakulta spolupracovala s britskou Anglia Ruskin University.

V magisterském studiu je připraven pro studenty kurz Firms and Competitiveness profesora Michaela E. Portera, který probíhá ve spolupráci s americkou Harvard Business School. Na FaME působí řada renomovaných ekonomů, např. prof. Milan Zelený (působící rovněž na Fordham University in New York) nebo makroekonom Ing. Petr Zahradník. Na FaME vyučuje také Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky.

Fakulta ale zažívala také těžké časy. Zejména po roce 2006, kdy docházelo k poklesu demografické křivky a zároveň vznikla celá řada soukromých vysokých škol s ekonomickým zaměřením.

„Ta konkurence se zněkolikanásobila. Dříve jsme měli na jedno studijní místo sedm přihlášek, dnes jsou to necelé dvě přihlášky. Nicméně jsme jedni z mála posledních ekonomických fakult, které zatím stále ještě dělají přijímací zkoušky,“  říká David Tuček.

FaME má za 25 let své existence celou řadu úspěšných absolventů. Patří mezi ně například Petr Vabroušek, dnes známý triatlonista nebo Lukáš Pytloun, majitel a provozovatel sítě hotelů.

Nejen oni, ale také celá řada dalších osobností se zúčastní slavnostního shromáždění a oslav, které jsou plánovány na 18. září 2020. V tento den se také uskuteční setkání absolventů.

„Chceme prezentovat nejen to, čeho jsme dosáhli, ale také možnosti studentů z hlediska studia, posun ve vědecko-výzkumné oblasti, chystáme i prohlídku všech prostor fakulty,“ dodává děkan David Tuček.

 

Proč studovat na FaME?

 • Učte se od nejlepších. Kde jinde vstřebávat základy moderního managementu, než ve městě Tomáše Bati?
 • Program pro nadané studenty nabízí ještě více znalostí, zkušeností a dovedností aktivním studentům nad rámec studia.
 • Plánujete v budoucnu podnikat, ale stále nevíte, jak to správně uchopit? Na FaME nabízíme kurz Podnikatelské akademie. Výukou provází přímo odborníci z praxe, kteří již mají bohaté zkušenosti s podnikáním.
 • Můžete se setkat osobně s předními manažery úspěšných firem na přednáškách, workshopech i přímo ve firmách a pracovat na sobě.
 • Na FaME budete mít šanci v průběhu studia propojovat teorii a praxi a účastnit se mnoha stáží u našich firemních partnerů.
 • Na FaME jsou plně volitelné rozvrhy a možnost studovat i předměty v angličtině. Volba je na vás.
 • U nás najdete přátelskou atmosféru, individuální přístup, profesionalitu i týmového ducha.
 • Zlín vás potěší jako kulturní, architektonicky zajímavé, bezpečné studentské město plné zeleně a příjemné atmosféry s mnoha možnostmi zábavy a trávení volného času.
 • Na FaME vás čeká studium moderními způsoby výuky, úcta k historii a kořenům v kombinaci s nejnovějšími světovými trendy.
 • Můžete se realizovat i ve studentských organizacích, třeba ve Friends For Business, Studentské účetní a daňové kanceláři, Studentské unii, AIESEC či třeba v Buddy Systemu Zlín.
 • Stipendium pro výjimečné studenty ve výši 10 000 Kč za každý semestr může být vaše.
 • Vy, stejně jako dalších 70 studentů ročně, můžete vycestovat do zahraničí v rámci programu Erasmus. Můžete jet na studijní cestu kamkoliv, třeba do Japonska, Jižní Koreje, Vietnamu, Kanady, Ruska nebo USA.

Fakulty a součásti

Zavřít