Věda a výzkum
Výzkumné oblasti Ústavu průmyslového inženýrství a informačních systémů:
- Modelování procesních parametrů a vývoj metodiky pro optimalizace komplexních systémů řízení firemních procesů v globální ekonomiceAnotace: Cílem výzkumného záměru je formulovat klíčové parametry vybraných podnikových procesů ve vybrané oblasti (průmyslová výroba, administrativa, veřejná správa, zdravotnictví), které jsou rozhodující pro oblast zvyšování jejich výkonnosti, efektivnosti. Následně budou hledány klíčové korelace uvedených parametrů, což následně umožní vytvoření flexibilní metodiky pro kontinuální optimalizaci procesního systému jako kompaktního celku. Součástí vyvíjené metodiky bude propojení dosavadních znalostí a zkušeností z různých typů procesů (kombinace evropských, japonských, amerických procesů), aby bylo uvedenou metodiku využít pro adekvátní plánování a rozvrhování podnikových procesů.
- Zvyšování výkonnosti a produktivity podnikových procesů využitím business inteligence a informačních technologií v propojení na tvorbu štíhlých podnikových informačních systémůAnotace: Základem výzkumného záměru je detailní analýza pojmu business inteligence, vymezení oblasti působnosti a klíčových parametrů z hlediska komplexního zvyšování výkonnosti a produktivity podnikových procesů. Následuje identifikace procesního modelu business inteligence, komparativní analýza stávajících informačních technologií a možností jejich využití v oblasti tvorby návrhu štíhlého podnikového informačního systému. Výsledkem je vyvinutý model business inteligence pro oblasti výrobních a administrativních procesů v průmyslové firmě, propojený na strategické a operativní řízení podnikových procesů jako celku.
- Produktové a procesní inovace podporující zvyšování přidané hodnoty podnikových procesů s dopadem na kontinuální zvyšování konkurenceschopnosti firmyAnotace: Podstatou výzkumného záměru je identifikace potenciálů vybraných podnikových procesů v propojení na stávající znalosti a zkušenosti z implementace metod a nástrojů průmyslového inženýrství pro vytvoření metodiky, orientované na kontinuální inovační proces v oblasti výrobních a administrativních procesů, přičemž tyto inovace mají zásadní vliv i na inovace produktů, procházejících vybranými výrobními a administrativními procesy. Cílem výzkumného záměru je vytvoření metodiky pro plynulé dosahování optimální přidané hodnoty disponibilních podnikových procesů.
Řešené projekty:
TAČR
Vývoj systému pro monitoring a vyhodnocení vybraných rizikových faktorů fyzické zátěže pracovních operací v kontextu Průmyslu 4.0.
Hlavní řešitel: prof. Ing. David Tuček, Ph.D.
2021-2024
CEPUS III
RS-1011 Fostering sustainable partnership between academia and industry in improving applicability of logistics thinking (FINALIST))
Hlavní řešitel: prof. Ing. David Tuček, Ph.D.
2020-2022
Interreg
Internacionální Doktorský Seminář (IDS) jako podpora vývoje mezinárodních institucionálních partnerství
Hlavní řešitel: prof. Ing. David Tuček, Ph.D.
2021
Mezinárodní Visegrádský fond
Conference onI4.0in Automotive Industry:how to adapt university education to new industry challenges
Hlavní řešitel: prof. Ing. Felicita Chromjaková, PhD.
2017
OPPI
Ergonomie drobné svalové zátěže – Zlepšování výrobních procesů
Hlavní řešitel: prof. Ing. David Tuček, Ph.D.
2014-2016
Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Budování partnerství a posilování spolupráce v oblasti štíhlé výroby a služeb, inovací a průmyslového inženýrství s důrazem na posílení konkurenceschopnosti ČR
Hlavní řešitel: prof. Ing. Felicita Chromjaková, PhD.
2012-2014
MŠMT
INInet – kolaborativní platforma pro inovační inženýrství
Hlavní řešitel: doc. Ing. Roman Bobák, Ph.D.
2009-2012