Zážitky našich studentů

Vorarlberg University of Applied Sciences

Dornbirn | MANAGEMENT A MARKETING | 1. roč. MSP / LS 2021/ 2022| Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Bydlela jsem v krásném ubytování v nedaleké vesnici Hohenems, které určitě doporučuji. Toto ubytování mi bylo nabídnuto spolu s kolejemi přímo v městě Dornbirn. Oproti Dornbirnu bylo ubytování v Hohenems mnohem klidnější, modernější a čistší. Za měsíc jsem platila přibližně polovinu měsíčního grantu (300 Euro)

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Tato část Rakouska je tou nejdražší v zemi, ale pokud bych necestovala do ostatních zemí, tak by mi grant nejspíše vyšel. Oběd v místní menze stojí přibližně 8 eur. Výhodněji mi proto vyšlo vařit si své jídlo. Doprava byla drahá, ale koupila jsem si místní kartičku na autobus a vlak, na kterou jsem mohla jezdit po celém Vorarlbersku. Stála asi 120 eur. Potraviny byly dražší, ale ne moc. Něco stálo stejně v Česku. Alkohol už dražší byl, za sklenku vína nebo piva jsem platila přibližně 4 eura.

Co náročnost studia po jazykové stránce?
Sami učitelé nejsou rodilí mluvčí angličtiny, proto nebyla úroveň angličtiny těžká. Všichni byli navíc velmi milí a rádi mi cokoliv vysvětlili nebo objasnili.

Co vidět? Kam zajít?
Vorarlbersko je jednou z nejkrásnějších zemí Rakouska. Je blízko Švýcarska, Lichtenštejnska a německého Bavorska. Všude je krásná příroda, v zimě i létě, kouzelná městečka a Bodamské jezero je jen 20 minut autobusem/vlakem z Dornbirnu.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
V rámci školy jsem bohužel nijak nesportovala, ale ostatní Erasmáci spolu chodili každý týden do haly na fotbálek v rámci školy (nic neplatili). Já jsem spíše chodila běhat, na procházky nebo na hike.

Na co se těšit?
Úplně na všechno! Na nové tváře ve škole, na přátelské místní lidi, tradiční jídlo, kulturu a hlavně přírodu!

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
Vorarlbersko je bezpečné, nikdy se mi nic nebo mým známým nestalo. Spíš dávat pozor na velké túry a nepřeceňovat své síly. Místní si na svou kulturu a zvyky potrpí, proto se pořádaly různé festivaly, koncerty, akce.

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Autem.