Zážitky našich studentů

University of Salerno (Università degli Studi di Salerno)

Salerno | Management a marketing | 1. roč. MSP | ZS 2021/2022 | Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Hledání ubytování je jiné pro každou zemi a každou univerzitu. V mém případě jsem si hledala ubytování sama, ale studenti si pomáhali navzájem, vyměnovali si kontakty na majitele bytů a domů a nakonec jsme si našli byt přímo v centru města za 250 euro/ měsíc (což bylo jedna z nejlepších cen).

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Itálie byla trochu dražší, než jsem čekala. Průměrný oběd/večeře stojí 10 euro, v lepších případech 7-8, v restauracích pak i kolem 12-15 euro. Pití je taky velmi drahé, malé pivo může stát i 4 eura. A to se nám opravdu nechtělo platit. 😀 V obchodech jsou ceny potravin víceméně stejné jako v ČR a SK. Ale co mě opravdu potěšilo byla levná a výborná pizza! V menších podnicích stála okolo 5 euro, což byla vážně dobrá cena a rozhodně stála za to!

Jaká je náročnost studia po jazykové stránce?
Studium nebylo náročné. Angličtina byla velmi srozumitelná ze strany učitelů. Takže toho se opravdu nemusí nikdo bát. 🙂

Tipy pro budoucí cestovatele z hlediska plánování předmětů nebo komunikace s vyučujícími…
Nebojte se napsat učitelům, studijnímu oddělení a studentům! Jsou tady pro nás, erasmáky a jsou zvyklí dostávat otázky všeho druhu. A většinou uvádějí i kontakt na WhatsApp a tam jsou mnohdy aktivnější než přes email. Takže rozhodně se nebát a psát, psát, psát. A ohledně plánování a párování předmětů rozhodně doporučuji si toho spárovat co nejvíce. Pro erasmáky jsou ty předměty vždycky trochu “jednodušší”. 😉

Co vidět? Kam zajít?
Díky online výuce jsem procestovala celou Itálii. Opravdu celou. A za mě osobně doporučuji navštívit Řím pro carbonara a Vatikán (byla jsem tam v neděli a ano, viděla jsem papeže), Neapol pro nejznámější pizzu na světě, Florencii pro její muzea a nejlepší zmrzlinu, Benátky, Verona, a Sardinii.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
Já osobně jsem sportoviště nevyužila. Univerzita se nacházela mimo centrum města, takže jsem tam moc nejezdila.

Na co se těšit?
Na nejlepší období během vysokoškolského studia! Poznala jsem krásnou zemi, spoustu lidí, otevře to všem oči, člověk se osamostatní, zlepší si angličtinu, procestuje část Evropy, udělá si přátele po celém světě a to vše během studia a dotováno grantem!

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
Itálie pro mě nebyla moc kulturním šokem. Jediné, na co si je potřeba zvykat, je jejich siesta. To se od 14:00 – 17:00 zavře opravdu všechno. Obchody, lékárny, restaurace. Jen pár výjimek zůstane otevřených, ale jinak v té době je z města “město důchů”. 😀

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Já osobně jsem letěla z Vídně do Neapole Ryanairem. Je to nejlepší volba jak z hlediska času, tak i finančně. 🙂