Zážitky našich studentů

Universidade dos Açores

Ponta Delgada | MARKETING A MANAGEMENT| 4. roč. MSP / ZS 2022/ 2023| Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Univerzita nabízí ubytovaní na studentských kolejích 20 minut chůze od kampusu. Jednalo se o nejlevnější z nabízených ubytování – 133€/měsíc/osoba za double room. Pokoje jsou opravdu malé – cca 8x3m čtverečních. V pokoji postel, skříň, stůl, židle – pro osobu. Vlastní koupelna/toaleta, společná kuchyň na každém patře – vybavená pouze základními spotřebiči.

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Oběd ve školní jídelně cca 3€ – výběr mezi 1 masným jídlem či veg. V ceně polévka, houska, hlavní jídlo, dezert/ovoce, džus/voda. Ve městě oběd od 10€/osoba. Doprava 0,50€ jednorázový poplatek po městě. Dále od města (např. na blízkou pláž) od 1€. Potraviny se mi zdály lehce dražší než v ČR, ale vzhledem ke ekonomické situaci předpokládám návrat do dražšího. CubaLibre 4€

Co náročnost studia po jazykové stránce?
Z hlediska aktivního projevu není angličtina mou silnou stránkou, ale komunikace profesorů a poskytované materiály byly bez problému srozumitelné. Jazyková úroveň je naprosto zvládnutelná. Výuka ve většině případů probíhá portugalsky, protože valná většina zahraničních studentů studovala biologii nebo vulkanologii. Kvůli malému počtu zahraničních studentů tedy ekonomická fakulta třídy v angličtině neměla. Vyučující však byli velmi ochotní, domlouvali si s námi schůzky mimo výuku, aby látku vysvětlili a my i přes “nedocházku” mohli zdárně absolvovat test.

Tipy pro budoucí cestovatele z hlediska plánování předmětů nebo komunikace s vyučujícími…
I když vyučování nemusí být v angličtině, rozhodně se z toho nezhroutit. Kontaktovat vyučující, kteří jsou nápomocní a strašně milí. Rádi poradí a pomůžou.

Co vidět? Kam zajít?Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
Univerzita nabízela několik sportovních aktivit, halu v komplexu univerzity. Co se volejbalu týkalo, tréninky vedl trenér místního klubu.

Na co se těšit?
Nádhernou přírodu, oceán, teplo, delfíny a černý písek na plážích.

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
Pivo tam čecháčkovi moc nepojede, to stejné portugalské víno – sangria.. pro čecháčka moc slabé, Halloween se slaví ve velkém, čerstvé rybí produkty v každém obchodě, nikde není topení, při dešti teče voda ze střechy na ulici (menší záplavy), pláštěnka, deštník a nepromokavé boty jsou must have!

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Letadlem. Z Vídně do Porta, z Porta do Ponty Delgady