Zážitky našich studentů

LAB University of Applied Sciences

LAHTI | FINANCE | 2. roč. MSP / ZS 2022/ 2023| Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Univerzita má dohodu s třemi soukromými organizacemi zajišťujícími ubytování pro studenty. Vše bylo možné najít na stránkách univerzity, včetně postupu a kontaktů. V mém případě se jednalo o samostatný vybavený pokoj v bytě pro 3 studenty ve vzdálenosti cca 15 minut autobusem od školy. Měsíční nájemné včetně služeb (i internetu) bylo do 300 EUR.

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Jako student je možné mít opravdu zajímavé ceny. Pokud člověk využívá kantýnu formou teplých švédských stolů ve škole za 3 EUR dost ušetří. Město jako takové je samozřejmě dražší než v ČR, ale z mého pohledu nešlo o žádné astronomické částky. Obecně je vše dražší tak 1,5x oproti cenám v ČR.

Co náročnost studia po jazykové stránce?
Po jazykové stránce se jedná o zemi velmi dobře vybavenou. Nesetkal jsem se s nikým, kdo nemluvil anglicky a to včetně lidí mimo akademickou půdu. Studium probíhá hodně formou esejí, takže psaný projev je velmi důležitý, jinak vám studium zabere spoustu času navíc.

Tipy pro budoucí cestovatele z hlediska plánování předmětů nebo komunikace s vyučujícími…
Komunikace formou emailů probíhá úplně v pořádku. Cokoliv nevíte/potřebujete, stačí se zeptat a obvykle ještě ten den máte odpověď. S každým učitelem na univerzitě se dalo vycházet velmi dobře.

Co vidět? Kam zajít?
Určitě bych obětoval pár dní na výlety do Helsinek, Stockholmu, Tallinu a Laplandu. Taky bych doporučil zapsat si předmět Finnish Culture, kde se student seznámí se zajímavostmi o Finsku, historii i místy, kam se podívat.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
Univerzita nabízí soustu ať už kulturních nebo sportovních aktivit. Ve škole jsou například skupinové lekce nebo velmi dobře vybavené fitko.

Na co se těšit?
Rozhodně na finskou zimu, která na člověka působí úplně jinak než rozblácený český zimy. Země působí klidně, bezpečně, technologicky vyspěle a zároveň velmi pokorně. Spousta přírody je i uprostřed měst a tvoří nedílnou součást života Finska.

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
Nezpozoroval jsem žádné zásadní odlišnosti, kvůli kterým by se mohl člověk dostat do problémů.

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Využil jsem vlastní auto a trajekt. Plánoval jsem totiž návrat formou roadtripu přes Norsko, Švédsko a Dánsko.