Zážitky našich studentů

Athens University of Economics and Bussiness / Ikonomiko Panepistimio Athinon

Atény | Management a marketing | 1. roč. MSP | LS 2020/2021 | Erasmus+ studijní

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Univerzita nemá koleje, takže som hľadala možnosti na FB skupinách a rôzne na stránkach – poplatky brokerom sú celkom drahé, no je tu jedna nezisková organizácia, Erasmus life in Athens – housing, ktorá robí nielen eventy, ale aj sprostredkováva ubytovanie. Fee je iba 60 eur a máte istotu, že vás nikto neoklame. Ak by ste našli niečo na FB stránkach, určite neposielajte žiadne peniaze dopredu, aby vás neoklamali! Ceny za izbu pre krárkodobý pobyt sa pohybujú okolo 250-350 eur na izbu. Dá sa nájsť v okolí centra, ja osobne som bývala asi 20-30 min pešo od centra, a platila som 300 eur za izbu.

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Treba sa pripraviť na to, že Grécko je o dosť drahšie ako ČR a SR, obed alebo jedlo v reštike výjde na 10 eur a viac, drink v bare od 8 eur hore. Doprava pre študentov je celkom v pohode, okolo 20 eur na mesiac.

Jaká je náročnost studia po jazykové stránce?
Učitelia na univerzite nemali problém, rozumela som im všetko . Kedže majú veľa erasmus študentov, všetko bolo v angličtine.

Co vidět? Kam zajít?
Všade! Nie je možné, aby ste stihli všetko za jeden semester pretože Grécko má vela krásnych miest. Za mňa TOP bola celá časť južne od Atén, Meteora, Thesaloniky, celý Peloponéz, Delphi a z ostrovov Santorini a Milos.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
Bohužiaľ o tejto možnosti nič neviem.

Na co se těšit?
Na grécky gyros! V živote som nejedla nič lepšie, je to lacné a všade ho majú dobrý! Tešiť sa určite treba na to, že erasmus študenti majú jedlo na univerzite zadarmo – raňajky, obedy aj večere! Iba vďaka tomu mi vystačili peniaze na všetko čo bolo treba. Počasie je dobré už od brezna a od května už pravidelne 30 stupňov. More som krajšie a čistejšie tiež ešte nikde nevidela!

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
Gréci majú veľmi špecifickú povahu, sú veľmi tvrdohlaví a radi sa hádajú a trúbia po sebe. Pokiaľ budete šoférovať, treba dávať extrémny pozor, hlavne v Aténach – vodiči sú hrozní. Niektoré časti Atén nie sú úplne najbezpečnejšie takže v noci radšej nikdy nechodte sami – napríklad v časti Exarcheia. Gréci pijú veľa kávy, aj 4 denne a radi sa flákajú. 😀

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Let priamo do Atén, z letiska ide priamo autobus aj metro