Zážitky našich studentů

VIVES University of Applied Sciences

Bruggy | EKONOMIKA PODNIKU A PODNIKÁNÍ | 1. roč. MSP / LS 2021/ 2022| Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Ubytovanie v Student Dorms sprostredkované školou, samostatná izba s kúpeľňou a zdieľanou kuchyňou na poschodí a spoločnými oddychovými priestormi, s veľmi výhodnou polohou no pomerne vysokou cenou 400/mesiac

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Belgicko je dosť drahá krajina, oproti Česku a Slovensku tak 1,5 až 2krát drahšie ceny v podstate všetkého. V školskej menze stál obed tak okolo 5 – 6 €, varili dobře, ale viac sa oplatilo variť si sám na viac porcií či už s kamarátmi alebo odkladať do krabičiek. Bruggy sú cyklo mesto, bicykel sa dá požičať za 6€ na mesiac (30€ celý pobyt) a všetko je blízko. Autobusy stály 2€ no tým som išla za celý čas asi 2x. Systém vlakových lístkov je tiež veľmi výhodný pre študentov.

Co náročnost studia po jazykové stránce?
Ja osobne som nemala vôbec problém (C1). Štúdium však zvládali aj menej jazykovo zdatní, v prvých týždňoch síce trochu bojovali no výrazne sa na pobyte zlepšili. Učitelia boli veľmi ústretoví a rešpektovali jazykové bariéry.

Tipy pro budoucí cestovatele z hlediska plánování předmětů nebo komunikace s vyučujícími…
Hlavne treba riešiť všetko včas, nenechávať veci na poslednú chvíľu. Všeobecne boli učitelia veľmi priateľskí a ústretoví.

Co vidět? Kam zajít?
Samotné Bruggy sú pre mňa highlight Belgicka no treba určite vidieť okolité mestá ako Ghent, Brusel, Antverpy či Leuven a Ypres, pláže v Oostende, Blankenberge a Knokke ktoré sú veľmi blízko. Z Valónskej časti sa určite oplatí vidieť Namur, Dinant a Durbuy (ťažký prístup, túra). Vrámci voľných dní sa tiež oplatí ísť do holandského Amsterdamu či Rotterdamu, z druhej strany sú zase pomerne blízko fancúzske Lille a Paríž. Krásny je aj Luxembourg. Možností je veľa.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
V školskom areáli sa nachádzali tenisové kurty a tiež kurty na paddle. Rakety sa dali zadarmo zapožičať priamo v škole. Stuvo organizácia tiež organizovala zábavné športové aktivity ako nočné kúpanie, lasertag a paintball, všetky zadarmo. Mimo školy je v okolí ubytovania niekoľko fitiek.

Na co se těšit?
Na pol rok v rozprávkovom stredovekom meste, tisíce druhov piva, tie najlepšie wafle, hranolky a čokoládu, úžasných ľudí, nočné jazdy na bicykli a kamarátstva na celý život. A na to že keď sa odtiaľ vrátiš všetko ti bude pripadať lacné. 😀

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
Všade treba chodiť načas! Vždy sa treba uistiť, že bicykel je určite zamknutý :D, Bruggy nie sú samy osebe nebezpečné mesto, no v piatky večer sa vedeli občas strhnúť bitky takže je lepšie nemotať sa sám. Počas slnečných víkendov sú Bruggy na prasknutie no turisti pred večerom skoro vždy odídu, preto je fajn cez víkendy pobehať iné mestá v okolí.

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Ja som letela Z Bratislavy na letisko Charleroi, odtiaľ je to je tak hodina Flixbusom do centra Bruselu, tam prestup a vlakom hodinu aj niečo priamo do Brúg a ubytovanie 5 minút od stanice. Dá sa ísť aj Flixbusom priamo z Prahy alebo Bratislavy (17-23 hodín).