Zážitky našich studentů

Universidade Católica Portuguesa – Porto

Porto | Management a ekonomika | 2. roč. BSP | LS 2018/2019 | Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Našli sme si ubytovanie cez FB stránky, treba dať pozor na to, aby vás neoklamali, netreba posielať peniaze dopredu. Platili sme 200 eur mesačne plus energie (na to si treba dať pozor lebo Portugalci majú veľmi drahé energie!) Líšilo sa to od 50-70 eur na osobu. Treba hladať niečo v dostupnosti metra – na autobusy sa moc v Porte spolahnúť nedá- bud meškajú alebo vôbec neprídu. 😀

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Portugalsko je o niečo drahšie ako ČR a SR, no nie o moc. Univerzita má svoju kantínu, kde sa dá kúpiť obed za 3-4 eurá a je chutný. Inak bežne v reštaurácií zaplatí človek okolo 10 eur a za drink záleží va kom ste bare- pokiaľ je to viac študenstký bar – od 2-5 eur, ak je to niečo viac fancy, pripravte sa na vyššie ceny. Dá sa kúpiť mesačný lístok na cestovanie, no je celkom drahý – študenstký výjde tuším okolo 20-30 eur.

Jaká je náročnost studia po jazykové stránce?
Moja univerzota mala dostatok erasmus študentov, takže švetko bolo v angličtine a bez problémov. Viem ale, tže veľa mojich kamarátov malo predmety v portugalčine, tak im učitelia aspoň poskytli materiály v angličtine a test bol tiež v angličtine.

Co vidět? Kam zajít?
Azorské ostrovy (lepšie než Madeira), Národný Park Geres, Aveiro, Braga, Coimbra, Lisbon, celý juh – Faro, Guimaraes, Nazare.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
Žiadna podobná informácia sa ku mne nedostala.

Na co se těšit?
Ešte som nestretla milších ľudí ako v Portugalsku, sú naozaj úžasní a sem tam aj ked im nerozumiete, neprestanú kecať! Sú vždy ochotní pomôcť, sú výreční a veľmi otvorení a priateľsky. Jedlo som si tiež obľúbila – skôr majú také prasačinky, no nič lepšie ako Francesinhu som ešte nejedla! Pripravte sa na studený oceán, no na juhu je to trochu lepšie s teplotou vody. Apríl býva veľmi daždivý.

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
V Porte som sa vôbec necítila v nebezpečí. Nestretnete ani veľa bezdomovcov a divných ľudí, bežne som domov chodila v noci sama a všetko bolo v poriadku. Zvyknůť si treba na špecifický typ hudby a veľa tancovania. V letno semestri odporúčam Queijma das Fitas a Sao Joao sviatok!

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Let do Porta.