Zážitky našich studentů

Universidade de Aveiro

AVEIRO | ÚČETNICTVÍ A DANĚ | 2. roč. BSP / ZS 2022/ 2023| Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Najít ubytování byl v mém případě asi největší problém celého výjezdu. Univerzita mi kolej nepřidělila a tuto informaci mi sdělila až na konci července, tudíž jsem začala hledat ubytování až v srpnu. K naší smůle ještě v celém Portugalsku nastala ubytovací krize takže všechny byty už byly plné a najít ubytování bylo nemožné. Nakonec jsme s kamarádkou, se kterou jsem na výjezd vyjela, našli hostel, který poskytoval dlouhodobé ubytování, byl sice drahý, ale my byly rády, že máme střechu nad hlavou. Doporučuji tedy Hledat dostatečně dopředu, klidně i několik měsíců. Dávat si pozor na podvodníky. Nejlépe hledat ve FB skupinách (je jich spousta a nabízí tam po sobě ubytování i studenti, kteří Erasmus absolvovali. Dokáže občas pomoci i ESN.)

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
Oběd v menze 2,65€ (polévka, hlavní jídlo, zelenina, jogurt/ovoce), v obchodech potraviny zhruba jak u nás, doprava taky podobně, drinky a jídlo v restauracích možná lehce dražší.

Co náročnost studia po jazykové stránce?
Portugalci, dokonce i učitelé, poměrně tápali v angličtině, takže se to dalo zvládnout i když třeba někdo uměl míň anglicky.

Tipy pro budoucí cestovatele z hlediska plánování předmětů nebo komunikace s vyučujícími…
Komunikace s vyučujícími byla bez problémů. Všichni byli vstřícní a hodní. Dalo se s nimi domluvit i na individuálním předtermínu testů, který jsme potřebovaly, abychom mohly jet dřív domů.

Co vidět? Kam zajít?
Oceán!! Výlet do Porta a ostatních měst v okolí (Coimbra, Braga,…) Je spoustu akcí, které pořádá organizace sdružující Erasmus studenty, takže na začátku je rozhodně fajn se jich účastnit a najít si tam kamarády.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
Sportovní vyžití v rámci univerzity nebylo téměř žádné.

Na co se těšit?
Určitě na poznávání země, nových kultur a lidí.

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
Nikam nemusíte moc spěchat. Portugalci mají na vše čas a většinou přijdou o pár minut později (+- 30min). Aveiro a asi celkově Portugalsko je velmi bezpečné. Vaječné žloutky v každém pečivu!!

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
Z Vídně jsme letěly letadlem do Porta a následně přímým vlakem do Aveira, který jede cca hodinku.