Zážitky našich studentů

University of Applied Sciences, St. Pölten / Fachhochschule St. Pölten

St. Pölten | Ekonomika a management | 3. roč. BSP | ZS 2021/2022 | Erasmus+ studijní pobyt

Napiš nám něco o svém ubytování. Kde hledat? Jaké ceny čekat? Uveď klidně konkrétního ubytovatele.
Jakmile Vás škola nominuje na pobyt u nich, ve vítacím e-mailu obdržíte krátkou brožurku o všem potřebném (lze ji nalézt i na stránkách školy). V něm jsou doporučeny dva studentské objekty pro ubytování. Wihast – má přímo v budově 2 malé posilovny, společenskou TV místnost, saunu (kvůli covidu zavřená), ping pong místnost a společné prostory (potažmo kuchyně) na každém patře. V bytě jsou dva pokoje, ve kterém je student sám. Se spolubydlícím máte společnou kuchyň a koupelnu. Lze využít parkovací prostory v suterénu budovy, ve kterém se nachází i pračky se sušičkou. Za každé praní se platí 2 eura. Druhý objekt – Domus. Byt se sdílí ve 3 lidech, kdy každý z nich má svůj pokoj. Sdílí se mezi sebou 2 koupelny a jedna kuchyně. Parkování je zde možné před budovou a praní zde je zdarma. Cenově se obě ubytování pohybují kolem 330 eur.

A jsme u financí. Kolik tam stojí oběd, doprava, běžné potraviny nebo třeba drink?
V kantýně se oběd pohyboval kolem 5 – 7 eur. U restaurací se cena za jídlo pohybovala kolem 15 eur, záleží však jak velký hlad a mlsný jazýček máte. Pro dopravu doporučuji využívat vlaky a založit si minimálně kartu od dopravce ÖBB – Vorteilscard Jugend. Při vytvoření zaplatíte 20 eur, ale díky ní jsou všechny vlakové spojení o 50% levnější – ze St. Pöltenu do Vídně díky tomu stála jedna cesta 5,80 eur.

Jaká je náročnost studia po jazykové stránce?
Studium si klade důraz na aktivitě studentů, jejich pozitivním přístupu a postoji. Pro studenty, kteří se stydí mluvit anglicky, bych Erasmus zde vřele doporučil. Během hodin se rozmluví a angličtina se rozhodně zlepší. Tudíž bych si z nějakých nedostatků hlavu nelámal a nebál se. Pro studenty, kteří umí německy si zde mohou vybrat kurzy i v tomto jazyce.

Tipy pro budoucí cestovatele z hlediska plánování předmětů nebo komunikace s vyučujícími…
Vyučující jsou si vědomi zahraničních studentů, proto se snaží jim co nejvíce pomáhat. Z mé zkušenosti byli učitelé ze seminářů přívětiví a opravdu se snažili, abychom se něco naučili. Pokud byl s něčím problém, co se látky či seminárních práce týče, dovysvětlili a poradili. Na škole je hodně externích vyučujících, kteří pochází z anglicky mluvících zemí, takže o nízkou úrověň angličtiny během výuky se nemusíte bát.

Co vidět? Kam zajít?
V St. Pöltenu jsou nádherné jezera, ke kterým se během léta i začátkem podzimu schází dost lidí. V blízkosti jezer jsou i hřiště na Beachvoleyball, stánek s občerstvením, basketbalovým kurtem, pláckem na fotbal a workoutovým hřištěm. Na všechny hriště je nutné mít vlastní míč, žádná půjčovna zde není. Následně rozhodně Vídeň a její kulturní dědictví. Doporučuji podnikat výšlapy na hory, kterých tolik v ČR nemáme. Třeba celodenní výšlap na nejvyšší horu Dolního Rakouska – Schneeberg, která měří 2076 metrů. Wachau – údolí kolem Dunaje je taky krásné.

Jak bys hodnotil/a sportovní vyžití v rámci univerzity?
Univerzita nabízí sporty jako volejbal, fotbal, yoga, sportovní tancování a mnoho dalších. Na začátku semestru je třeba jen uhradit administrační poplatek a kurz následně můžete navštěvovat. Žádná docházka se zde nepočítá. Sportovní aktivity byla dobrá volba pro seznámení a poznání více místních studentů.

Na co se těšit?
Na spoustu zahraničních studentů, mnohdy i z jiných než evropských zemí, protože Univerzita nabízí předměty v angličtině, o které je velký zájem ze světa.

Co je dobré vědět z hlediska bezpečnosti, místních zvyků a zvyklostí?
V některých restauracích není možné platit kartou. Doporučuji se předem ujistit, že platbu kartou berou, nebo mít po kapsách vždy nějaké drobné.

Ještě poslední otázka. Jak ses dostal/a na místo?
St. Pölten je necelé 3 hodiny cestou autem, proto jsem toho využil, vzal rodiče se sourozenci a společně jsme si kolem okolí města a Vídně udělali výlet, po kterém mě vysadili u ubytování.