Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Slavíme 25. výročí vzniku fakulty!

Je to tak. Máme 25! Naše fakulta, naše FaME, letos slaví čtvrtstoletí! S hrdostí můžeme říci, že z původně malého „start-upu a dceřiné firmy“ je dnes uznávaná mezinárodní společnost. Jedeme v černých číslech, nemáme nouzi o klienty z celého světa. Výborně nám funguje i segment B2B. A nějaký ten pátek jsme dokonce nejlepší ekonomickou fakultou v ČR podle žebříčku The World University Rankings v oborech Obchod a management a Účetnictví a finance. Wow!

FaME je prostě #skvelainvestice 💙


Ale dost chlubení, nohama stále stojíme pevně na zemi. Nezapomínáme na nikoho, kdo prošel dveřmi naší fakulty a přispěl svým dílem k tomu, že jsme došli až sem.
Chystáme proto několik akcí (samozřejmě za podmínky příznivé epidemiologické situace), kterými si připomeneme 25. výročí našeho vzniku. Těmi prvními budou v pátek 18. září Slavnostní program v Kongresovém centru a následně odpolední a večerní Setkání absolventů přímo u nás na FaME.

Setkání (nejen) absolventů
Všechny absolventy, ale i bývalé a současné pedagogy, zaměstnance a spolupracovníky FaME srdečně zveme na setkání v pátek 18. 9. 2020 od 14:00 do 24:00 přímo u nás na fakultě.

PŘIHLÁSIT SE MŮŽETE ZDE:

skvelainvestice.fame.utb.cz

Co vás čeká? V budově fakulty a jejím okolí chystáme originální program, během kterého představíme moderní tvář FaME, ale rozhodně se připravte i na pořádnou dávku nostalgie a vzpomínání.

Chybět nesmí ani dobrá muzika, chill-out zóny, občerstvení nebo třeba náš FaME shop.

Těšíme se v září!

Další akce k výročí budeme postupně odhalovat.
Stay tuned a sledujte nás na Facebooku a Instagramu 🙂

Přihlaste se do Klubu absolventů a zůstávejte s námi v kontaktu.

FAKULTA MANAGEMENTU A EKONOMIKY ZLÍNSKÉ UNIVERZITY SLAVÍ ČTVRT STOLETÍ OD SVÉHO ZALOŽENÍ

Zlín 30.6.2020 – V těchto dnech uplynulo přesně 25 let od založení Fakulty managementu a ekonomiky (FaME) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Oslavy včetně setkání absolventů se plánují na pátek 18. září 2020.

Fakulta managementu a ekonomiky vznikla přesně 27. června 1995 při tehdejším Vysokém učením technickém (VUT) v Brně. Z malé začínající fakulty se v průběhu pětadvaceti let stala uznávaná škola s celou řadou ocenění i úspěšných a známých absolventů nejen u nás, ale i v zahraničí.

„Tehdy jsme začínali zhruba se čtyřmi sty studenty, dnes jich máme v každém akademickém roce na dvě tisícovky a navíc řádově přes stovku doktorandů. Zajímavé srovnání je také u studijních programů – v prvním akademickém roce jsme měli jeden vlastní obor studia, teď je to sedm studijních programů v bakalářských a magisterských studijních programech a již tři doktorské studijní programy,“ popisuje dnešní děkan FaME David Tuček.

Fakulta dnes velmi úspěšně spolupracuje také s univerzitami ze zahraničí. Studenti mohou studovat v podstatě ve všech zemích Evropské unie, ale mohou také dostat stipendium v zemích jako Jižní Korea, Japonsko, Ázerbájdžán, Srí Lanka či Thajsko. Studenti mají navíc možnost získat ve standardní době studia dva diplomy. Kromě FaME i z univerzit, se kterými má fakulta tzv. double-degree programy. Jedná se o Vietnam, Ázerbájdžán i Anglii, tady mohou paralelně studovat na britské University of Huddersfield, the Business School.

Naopak z těchto zemí mohou mladí ekonomové studovat ve Zlíně. Ze zemí EU je o fakultu největší zájem u studentů z Portugalska, Francie, Španělska, ale i mimoevropských zemí jako Turecko, Vietnam, Srí Lanka, Indie, Ázerbájdžán či nově i  Kurdistán.

„Velký zájem je také z bývalých zemí Sovětského svazu a jedná se o studenty jak bakalářských, tak magisterských a následně i doktorských studijních programů,“ doplňuje David Tuček.

Mezi největší úspěchy fakulty patří výborné umístění v mezinárodním žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2020, který fakultu zařadil jako nejlepší vysokou školu v České republice v oborech Obchod a management a Účetnictví a finance. Toto hodnocení získala fakulta i v roce 2019.

„Toto ohodnocení je pro nás velkou výzvou a zároveň závazkem. Kvalitu naší fakulty musíme neustále zvyšovat, a to zejména na mezinárodní úrovni. Je velmi důležité, že z více než stovky doktorandů je polovina zahraničních studentů. I to vylepšuje naši pozici mezi ekonomickými vysokými školami u nás,“ říká s respektem David Tuček. „Zároveň intenzivně pracujeme také na mezinárodních projektech, což je pro hodnocení vysokých škol dalším důležitým bodem,“ vysvětluje David Tuček.  Vědeckovýzkumná spolupráce má také mezinárodní punc. Příkladem je v tomto roce úspěšně dokončený projekt Horizon 2020, na kterém fakulta spolupracovala s britskou Anglia Ruskin University.

V magisterském studiu je připraven pro studenty kurz Firms and Competitiveness profesora Michaela E. Portera, který probíhá ve spolupráci s americkou Harvard Business School. Na FaME působí řada renomovaných ekonomů, např. prof. Milan Zelený (působící rovněž na Fordham University in New York) nebo makroekonom Ing. Petr Zahradník. Na FaME vyučuje také Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky.

Fakulta ale zažívala také těžké časy. Zejména po roce 2006, kdy docházelo k poklesu demografické křivky a zároveň vznikla celá řada soukromých vysokých škol s ekonomickým zaměřením.

„Ta konkurence se zněkolikanásobila. Dříve jsme měli na jedno studijní místo sedm přihlášek, dnes jsou to necelé dvě přihlášky. Nicméně jsme jedni z mála posledních ekonomických fakult, které zatím stále ještě dělají přijímací zkoušky,“  říká David Tuček.

FaME má za 25 let své existence celou řadu úspěšných absolventů. Patří mezi ně například Petr Vabroušek, dnes známý triatlonista nebo Lukáš Pytloun, majitel a provozovatel sítě hotelů.

Nejen oni, ale také celá řada dalších osobností se zúčastní slavnostního shromáždění a oslav, které jsou plánovány na 18. září 2020. V tento den se také uskuteční setkání absolventů.

„Chceme prezentovat nejen to, čeho jsme dosáhli, ale také možnosti studentů z hlediska studia, posun ve vědecko-výzkumné oblasti, chystáme i prohlídku všech prostor fakulty,“ dodává děkan David Tuček.

 

Fakulty a součásti

Zavřít