Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
třetí role

Společensky odpovědné projekty studentů FaME

V rámci předmětu Základy projektového řízení byli studenti převážně prvního ročníku bakalářského studijního programu napříč obory zapojeni do společensky prospěšných projektů, které realizovali ve čtyř až sedmičlenných týmech v období od února do května 2024.

Celkem (v letním semestru AR 2022/2023) 328 studentů denní i kombinované formy studia uskutečnilo 66 projektůnejen ve Zlínském kraji!

Každý projekt byl jedinečný a společná je jejich potřebnost a prospěšnost. Projekty podpořily rozvoj týmové spolupráce studentů, kteří díky svým nápadům a činnostem šíří dobré jméno fakulty. „Jako vyučující a garant předmětu považuji tyto aktivity za velmi prospěšné pro všechny zúčastněné, ráda se jich navíc sama aktivně účastním a mnohdy lákám k zapojení také další kolegy a studenty. Některé z projektů mají mnohdy velký přesah,“ říká Ing. Lucie Tomancová, Ph.D. garantka předmětu Základy projektového řízení.

Projekty byly různorodě zaměřené – mimo jiné na děti, seniory, handicapované, jiné projekty propagovaly zdravý životní styl, rozvíjely finanční gramotnost napříč věkovými kategoriemi nebo byly zaměřené na pomoc opuštěným zvířatům. Díky studentským projektům dochází k pravidelné a mnohdy dlouhodobé spolupráci s nemocnicemi, dětskými domovy, domovy pro seniory a dalšími neziskovkami. Mnohé instituce si již zvykly na toto „zpestření“ jejich programu, samy se ozývají a těší se na další studentské nápady a zapojení. U aktivních studentů se rozvíjí dobrovolnictví, která se stává součástí studentského života a v této oblasti mnohdy dále pokračuje, protože „normální je pomáhat“.

Co se rekapitulace všech projektů týká, tak celkem 14 projektů se zaměřilo na zvelebení a ochranu naší přírody. Studenti pomáhali s úklidem lesů, parků, okolí UTB, či vytipovaných městských částí po domluvě s Magistrátem města Zlína.

Studenti také sázeli kytky v areálu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži, do úklidu zapojovali další dobrovolníky.

Tři studentské týmy sázeli nové stromky. Povedlo se jim zasadit téměř 1100 nových sazenic.

Oceňuji zapojení do kampaně Ukliďme Česko a také připojení dalších dobrovolníků, kteří byli studenty motivováni a přidali se k jejich projektům.

Jmenovitě lze vyzdvihnout tým studentů pod vedením Michala Staňka, kteří se rozhodli skoncovat s roky budovanou skládkou v Hulíně. Pracovali na odklizení tři celé dny a výsledek je uveden ve fotogalerii v příloze. Aktivita tohoto týmu zaujala také reportéry Českého rozhlasu a vznikla reportáž.

Do akce Ukliďme Česko se po celé republice zapojily více než 4 tisíce skupinek dobrovolníků | Zlín (rozhlas.cz)

Jak uvádí vedoucí týmu Michal Staněk: „Za asistence firmy KOMBYT servis, s. r. o. a města Hulín se nám povedlo něco, co bylo již dlouhé roky záměrně ignorováno, přehlíženo, místními tolerováno a „podporováno“. Týdny příprav a dny plné dřiny vedli k odklizeni neustále rozrůstající se bio-skládky. Celkem se vyvezlo 15 kontejnerů čítající cca 35 t odpadu, jenž svědčí o významném úsilí a efektivitě celého týmu.“

Na pomoc opuštěným zvířatům se zaměřilo 5 studentských projektů. Pomáhali v ZOO Hodonín, útulkům ve Zlíně, Vsetíně, Kroměříži, Bzenci. Pomáhali, jak útulky potřebovali – natírali kotce, umývali misky, uklízeli, venčili psy, upravovali zeleň. Za zmínku stojí tým studentů, který byl složený pouze ze zahraničních studentů (Ukrajina, Irák, Moldavsko, Arménie), kteří pod dohledem Ing. Pospíšilíka (vedoucího oddělení městské zeleně na Magistrátu města Zlína) upravovali přímo univerzitní park vedle fakulty.

Velmi promyšlený byl projekt kombinovaných studentů, jenž zorganizovali akci „Ukliď si svůj les“ ve spolupráci s obcí Vacenovice, místními spolky (hasiči, myslivci aj.) a také místní ZŠ.

Na pomoc Ukrajině byly zaměřené dva projekty. Jeden tým vyráběl zákopové svíčky pro ukrajinské vojáky (a v této činnosti pokračují i po ukončení předmětu) a druhému týmu se povedlo sehnat sponzorské dary (vitamíny, invertorové generátory) ve výši 20 tis. Kč a ve spolupráci s nadačním fondem Nehemia vše převezli na bojem zasaženou Ukrajinu.

Seniorům se věnovalo 7 studentských týmů. Studenti při závěrečném hlasování o nejlepší projekty ocenili projekt „Sebeobrana pro seniory“. Tuto přednášku s praktickými ukázkami (přednášející pozvaný host Ondřej Bárta) si připravili pro posluchače U3V na UTB ve Zlíně. Měla velký ohlas a úspěch.

Originální byl nápad studentů, kteří připravili zážitkový program pro klienty Domova pro seniory v Uherském Hradišti. Odpoledne plné tradic a folklóru. Uspořádali besedu s autorským čtením od Jiřího Jilíka s doprovodem folklórní hudby i tance (Folklórní soubor Míkovjan z.s., Jiří Jilík – novinář, publicista, spisovatel a folklorista zabývající se Slováckem, klavírní doprovod). Zkusili pro svůj projekt napsat žádost o grant (Nadace VIA) a získané finance použili také na raut a květinovou výzdobu.

Nejvíce projektů (celkem 29) bylo zaměřeno na děti – MŠ, ZŠ, SŠ. Studenti vymýšleli zábavný program pro zpestření dne, 6 projektů se věnovalo prohloubení finanční gramotnosti. 6 projektů cílilo na děti z dětských domovů. Celkem s dětmi v dětských domovech strávili 12 dní.  Studenti spolupracovali (jako již tradičně každý rok) s Dětským domovem Zlín – Lazy, ale také s domovem v Liptále, ve Valašském Meziříčí, ve Vizovicích i Olomouci.

Moc pěkné byly 4 projekty zaměřené na osoby s handicapem. Také jeden studentský tým měl mezi sebou tělesně postiženého spolužáka na invalidním vozíku, se kterým jeli 5. a 6. dubna na Mistrovství světa para sportovců ve stolním tenise. Zde pomáhali organizátorům s hladkým průběhem celé akce (moderace, počítání skóre, montáž/demontáž halových prostor, sbírání míčků aj.).

V letošním roce byla poprvé navázána spolupráce s Nadačním fondem Pavla Novotného, kdy tým studentek během dubna / května pravidelně docházely do Kavárny života v Krajské nemocnici T. Bati na oddělení onkologie. V Krajské nemocnici T. Bati byl i další tým, tentokrát na Dětském oddělení, kdy se snažili zpestřit odpoledne tady hospitalizovaným dětem a rodičům.

Jeden studentský tým pomáhal s konferenci Baťův odkaz světu (kterou FaME UTB ve Zlíně pořádá pouze jednou za pět let) Fotogalerie – Baťův odkaz světu (batuvodkazsvetu.cz) a několik studentů se přihlásilo do soutěže Coca-Cola HBC Management Challenge. Studenti FaME zvítězili v prestižní soutěži Coca-Coly – Fakulta managementu a ekonomiky (utb.cz)

Společensky odpovědné projekty realizovali všichni studenti v rámci předmětu Základy projektového řízení bez rozdílu a výjimky. Ať už čeští, zahraniční, prezenční či kombinovaní, zdraví či s hendikepem. Každý tým si mohl po konzultaci a schválení vybrat co by chtěl podniknout a díky podpoře garantky předmětu lze vyzdvihnout skvělé výstupy.

Na poslední přednášce si studenti (prezenční i kombinovaní) sami odhlasovali 3 nejlepší projekty. Ty byly oceněny pěknými propagačními předměty FaME UTB (mikiny, trička, vesty …). Závěrečné vyhodnocení projektů letos výrazně pozvedla také přítomnost vedení fakulty a hostů z praxe. Studenti tak získali další zpětnou vazbu ke svým projektům, jejichž přínos je mnohdy nevyčíslitelný a u některých projektů má pokračování i na dále.

V letošním roce byla spolupráce na projektech s těmito organizacemi a institucemi.

Fakulty a součásti

Zavřít