akce

Finance Day – svátek studentů finančních programů

Finance nemusí být jen vážnou záležitostí. O studiu programů FaME zaměřených na finance se říká „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Že se lze na finanční problematiku podívat i s humorem a zábavou a zároveň se u toho vzdělávat, dokázal Finance Day. Den připravený Ústavem financí a účetnictví FaME speciálně pro studenty bakalářských programů Účetnictví a daně, Finance a finanční technologie a magisterských Financí.

Ve čtvrtek 10. listopadu 2022 odstartovala Finance Day přednáška s atraktivním názvem „Podnikání – Jak vydělat svou první miliardu?“. Tématem zaujal plný Wichterleho sál Ing. Radomír Lapčík, LLM., zakladatel Trinity Bank. Studenty napříč univerzitou a veřejnost, která se aktivně zajímá o ekonomická témata motivoval nejen svým osobním příběhem, ale i propracovanou filozofií, v níž ruku v ruce s dobrým nápadem a jeho poctivým rozvíjením musí jít nejen nadšení, ale i péče o osobní život. Pak se jen přidají nabyté vědomosti ze studia a miliarda je v kapse.

Na slova Ing. Lapčíka navázal hlavní ekonom Trinity Bank, Lukáš Kovanda, Ph.D., který představil předpoklad dalšího ekonomického vývoje ČR, aby se budoucí majitelé první miliardy mohli lépe zorientovat v tom, co čeká celou společnost. Přednášky se zúčastnili studenti FaME i jiných fakult, další program byl však vyhrazen jen studentům finančních programů FaME. V rámci Finance Day proběhla také první valná hromada UFbanky, akademické banky Ústavu financí a účetnictví založené pro studenty programů zaměřených na finance (viz ufbanka.utb.cz). Předsedkyně představenstva UFbanky a zároveň ředitelka Ústavu financí a účetnictví prof. Drahomíra Pavelková seznámila akcionáře UFbanky (rozuměj studenty) s úspěšným hospodařením UFbanky a odhlasována byla i výplata dividendy v lokální virtuální měně UFcoin.

Po práci má následovat zábava, Finance Day proto pokračoval soutěžemi s finanční tématikou pro studenty. Čtyři týmy úspěšně navrhly strategie pro získání financí pro vybranou organizaci v rámci soutěže FinSpeedaton, které poté obhájily před odbornou porotou. Další studenti pak soupeřili v soutěži Finanční Kufr o kufřík plný peněz, UFcoiny věnované UFbankou i věcné ceny. Den ukončilo FinKino – jediné kino zaměřené na promítání filmů s finanční tématikou. Studenti si svým hlasováním sami vybrali film Sázka na nejistotu, na který se mohli podívat v podvečerních hodinách.

Studenti během celého dne dokázali zúročit nejen své vědomosti, ukázali však také nápaditost, kreativitu a hravost,“ zhodnotila akci prof. Drahomíra Pavelková.

Foto: Jiří Pernica (Pernica Photo), Lukáš Koutný (FaME).