shapeenergy.eu

FaME v projektu SHAPE Horizon 2020

FaME na Univerzitě v Cambridge

Projekt SHAPE, do jehož řešení je FaME aktivně zapojena, zdůrazňuje a zkoumá postavení společenských a humanitních věd v procesu tvorby energetických strategií a politik. Jedná se o velmi interdisciplinární projekt, kde mezi klíčové oblasti patří témata jako například energetická chudoba, energetická spravedlnost, politická ekologie, genderová spravedlnost a rovnoprávnost v energetice a další.

Podzimní setkání se uskutečnilo pod záštitou koordinátora projektu, jímž je Anglia Ruskin University (ARU). Na ARU, která byla založena v roce 1858, studuje celosvětově téměř 40 tisíc studentů a univerzita patří mezi 300 nejlepších vysokých škol na světě podle žebříčku Times Higher Education´s World University Rankings.

Součástí programu tohoto setkání byla prezentace dosavadních výsledků projektu. Slavnostně byla na trh uvedena a představena nová kniha s názvem: Advancing Energy Policy: Lessons on the Integration of Social Sciences and Humanities. Kniha je volně dostupná na internetu pod nakladatelstvím Palgrave Macmillan formou openexcess. Autoři jednotlivých kapitol byly na tomto setkání přítomni a vedla se zajímavá diskuse se zástupci firem, veřejné správy a akademiky.

Meeting k projektu Horizon 2020 proběhl na podzim v reprezentativních prostorách King’s College, která náleží pod Univerzitu v Cambridge. Tato univerzita byla založena v roce 1209 a je tak druhou nejstarší univerzitou v anglicky mluvící části světa. V současné době má 31 fakult a přibližně 20 tisíc studentů.

Z hlediska světových žebříčků patří Univerzita v Cambridge mezi nejlepší vzdělávací a vědecké instituce na světě a pravidelně obsazuje první až pátou příčku. Univerzita je především známa svými vědci a matematiky, jako jsou například Isaac Newton, Charles Darvin, Stephen Hawking a další. Celkem 83 absolventů Univerzity v Cambridge bylo odměněno Nobelovou cenou, což je bilance, kterou se nemůže pochlubit žádná jiná univerzita na celém světě.